Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

English in use

Jail vs. prison

Autor: Langloo

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz

 

W języku polskim mówimy, że osoby łamiące prawo trafiają do więzienia. Jak takie samo zdanie sformułować w języku angielskim? Jakiego rzeczownika użyć: jail czy prison? Czy jest między nimi jakaś różnica?

 

Jeżeli w języku angielskim chcemy powiedzieć, że kogoś czeka więzienie, możemy użyć albo rzeczownika jail, albo prison. I chociaż oba oznaczają właśnie więzienie, to każdego z nich używa się w zupełnie innym kontekście.

 

Jail to takie więzienie, w którym odbywa się kary krótkie – nieprzekraczające najczęściej  okresu dwóch lat. Do takiego więzienia trafia się za mniej poważne przestępstwa (np. kradzież). Miejsce nadzorują władze lokalne, a jego wyposażenie ogranicza się do minimum, gdyż zakłada się, że pobyt więźniów nie będzie trwał długo. Za drobne przestępstwa idzie się do jail znajdującego się najbliżej miejsca zamieszkania danej osoby. Przykładowe zdania z wykorzystaniem rzeczownika jail to:

 

They took him to jail for stealing a car.

(Wsadzili go do więzienia za kradzież samochodu.)

 

Petty thefts are normally punished by sending somebody to jail.

(Drobne przestępstwa są zwykle karane umieszczeniem w więzieniu.)

 

Natomiast jakim typem więzienia jest prison? Ci z Was, którzy oglądali serial Prison Break (pol. Skazany na śmierć), będą wiedzieli, że jest to więzienie, w którym odbywa się długie wyroki, a zarządzają nim władze na szczeblu krajowym. Zsyła się do niego skazanych za poważne przestępstwa (np. morderstwo) i znajduje się ono z dala od ich domów. Podczas gdy jails można znaleźć w każdym większym mieście (najczęściej przy siedzibach policji), prisons buduje się w miejscach odosobnionych, z dala od zabudowań miejskich. Są one lepiej wyposażone – w końcu większość przestępców spędzi tam wiele lat lub nawet całe życie. Oczywiście więzienie tego typu jest również o wiele lepiej strzeżone niż jail.

 

Nick’s brother went to prison for killing a police officer.

(Brat Nicka poszedł do więzienia za zabicie policjanta.)

 

He spent the rest of his life in prison.

(Spędził resztę życia w więzieniu.)