Twoja ocena: {{rated}}

Czytaj

Ćwicz

Zastanawiacie się nieraz, jak najtrafniej komentować w angielskim to, co się właśnie dzieje? Przeczytajcie wobec tego, jakie sposoby mają komentatorzy – eksperci od skracania wypowiedzi!

W sytuacji, gdy chcemy na bieżąco komentować wydarzenia, zależy nam przede wszystkim na czasie, którego brak aby używać rozbudowanych i wyszukanych zdań. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Otóż nic prostszego! Możemy pominąć czasowniki posiłkowe (auxiliary verbs) oraz inne czasowniki, mniej ważne w danym zdaniu.

Jako że jednym z ulubionych sportów Anglików jest piłka nożna, przyjrzyjmy się przykładowemu komentarzowi z meczu piłkarskiego ze stadionu w Manchesterze:

And a goal kick by van der Sar ... Ten minutes till the end ... The score still 1:1 ... Giggs on the wing ... Passes to Rooney ... Rooney’s fouled in the penalty box!!! Penalty! Up steps Rooney ... He scores!!! Manchester will surely win now!!! 2:1!!!

Wykop z bramki przez van der Sara ... Dziesięć minut do końca ... Wynik nadal 1:1 ... Giggs na skrzydle ... Podaje do Rooneya ... Rooney sfaulowany w polu karnym!!! Rzut karny! Podchodzi Rooney ... Trafia!!! Manchester na pewno teraz zwycięży!!! 2:1!!!

Dla porównania prezentujemy poniżej ten sam przykład z użyciem czasowników posiłkowych:

And a goal kick taken by van der Sar ... Ten minutes till the end ... The score is still 1:1 ... Giggs is on the wing ... Passes to Rooney ... Rooney’s fouled in the penalty box!!! We have a penalty! Up steps Rooney ... He scores!!! Manchester will surely win now!!! 2:1!!!