Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

English in use

Jak w języku angielskim mówimy o wieku?

Autor: Langloo

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz

 

Umiejętność mówienia o wieku przydaje się chociażby w codziennych rozmowach prowadzonych w języku angielskim. Dziś przypominamy kilka konstrukcji, których możecie użyć w takich sytuacjach.

 

Mówienie o wieku kogoś (czegoś) w języku angielskim nie jest rzeczą trudną, a w sytuacjach codziennych rozmów okazuje się często niezwykle użyteczną umiejętnością, pozwalającą nam choćby na podtrzymanie konwersacji. Poniżej prezentujemy metody, które należy stosować, kiedy chce się skonstruować wypowiedź właśnie na ten temat:

 

a) najczęściej używaną konstrukcją jest to be + liczba lub to be + liczba + years old. W przeciwieństwie do języka polskiego, w języku angielskim, mówiąc że ktoś (coś) ma ileś lat, NIE stosujemy czasownika to have (pol. mieć) np.:

 

My father is almost fifty.

My father has almost fifty.

(Mój ojciec ma prawie pięćdziesiąt lat.)

 

His sister is thirty years old.

His sister has thirty years old.

Jego siostra ma trzydzieści lat.


b) mówić o wieku, ale bez podawania go w formie liczbowej, można także za pomocą konstrukcji to be + (...) age. W tym przypadku nie używamy przyimka at, np.:

 

He was about my age.

He was at about my age.

Był mniej więcej w moim wieku.

 

Our children are not the same age.

Our children are not at the same age.

Nasze dzieci nie są w tym samym wieku.

 

c) w sytuacjach, w których chcemy zwrócić uwagę na czynność wykonywaną w określonym wieku, możemy zastosować konstrukcję to do something at (...) age. W tym przypadku nie można zapomnieć o przyimku at, np.:

 

He started singing at the age of seven.

He started singing the age of seven.

Zaczął śpiewać w wieku siedmiu lat.

 

I already worked at your age.

I already worked your age.

W twoim wieku już pracowałem.