Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

English in use

Jak w języku angielskim złożyć reklamację?

Autor: Langloo

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz

 

Zagraniczne podróże, również do krajów anglojęzycznych, sprzyjają dokonywaniu różnego rodzaju zakupów. Dziś dowiecie się, jak w języku angielskim zareklamować produkty, z których nie jesteśmy zadowoleni.

 

Robienie zakupów stało się współcześnie nieodłączną częścią zagranicznych wyjazdów, również do krajów anglojęzycznych. Kupujemy nie tylko turystyczne pamiątki, ale także to, co w naszym kraju mogłoby być droższe lub w ogóle niedostępne. Co jednak zrobić, jeśli ostatecznie zakupione przez nas rzeczy nie będą spełniały naszych oczekiwań? Jak w języku angielskim złożyć reklamację, która na pewno zostanie rozpatrzona pozytywnie? Dzięki naszym wskazówkom nie będziecie mieli z tym najmniejszego problemu.

 

Zacznijmy od zasady absolutnie podstawowej: aby naszą reklamację w ogóle wzięto pod uwagę, musimy zachować uprzejmy ton wypowiedzi. Formuły, których najczęściej używa się, by grzecznie poinformować sprzedawcę o tym, że chcielibyśmy złożyć reklamację, to np.:

 

a) I have a complaint to make. – Chciałbym/Chciałabym złożyć reklamację.

b) I would like to complain about the quality of this product. – Chciałbym/Chciałabym zareklamować jakość tego produktu.

c) I have got a problem with my purchase. – Mam problem z zakupionym przeze mnie produktem.

d) I am sorry to say this, but I am not happy with my purchase. – Przykro mi to mówić, ale nie jestem zadowolony/zadowolona ze swojego zakupu.

e) I am sorry to trouble you, but there is a problem with the product I bought. – Przepraszam, że przeszkadzam, ale pojawił się problem z produktem, który zakupiłem/zakupiłam.

 

Osoba, u której składamy reklamację, może poprosić nas o informacje o tym, kiedy i w jaki sposób zakupiliśmy dany produkt. Udzielić odpowiedzi możemy np. w następujący sposób:

 

a) I bought the product yesterday. – Kupiłem/Kupiłam produkt wczoraj.

b) I paid by credit card. – Płaciłem/Płaciłam kartą.

c) I bought it on the Internet. – Kupiłem/Kupiłam to przez Internet.

d) I bought it at your store. – Kupiłem/Kupiłam to w Państwa sklepie.

 

Reklamację możemy chcieć złożyć z różnych powodów. Przykładowe wady zakupionych  produktów przedstawiono w poniższych zdaniach:

 

a) I am afraid that it is too big/small/dark. – Obawiam się, że to jest za duże/za małe/za ciemne.

b) There is a stain on it. – Na tym jest plama.

c) It is not working. – To nie działa.

d) It is broken. – To jest zepsute.

e) There is a hole in it. – W tym jest dziura.

f) A part of it is missing. – Brakuje jednej części.

g) The product is defective. – Produkt jest wadliwy.

 

W ramach reklamacji możemy zaproponować sprzedawcy kilka sposobów na rozwiązanie problemu wadliwego zakupu. Przedstawiamy je w przykładowych zdaniach poniżej:

 

a) I would like a refund. – Chciałbym/Chciałabym otrzymać zwrot pieniędzy.

b) I would rather have my money back. – Wolałbym/Wolałabym otrzymać zwrot pieniędzy.

c) Could I exchange it for something else? – Czy mógłbym/mogłabym wymienić to na coś innego?

d) Is it possible to fix it? – Czy istnieje możliwość naprawienia tego?

 

Stosując powyższe przykładowe zwroty, nie powinniście mieć problemu z pozytywnym rozpatrzeniem Waszych reklamacji (pamiętajcie jednak, że produkty zakupione w promocjach na ogół im nie podlegają).