Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

English in use

Jak w języku angielskim zwracać się do osób, których płci nie znamy?

Autor: Langloo

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz

 

W czasach równouprawnienia należy cały czas pamiętać nie tylko o tym, CO się mówi, ale także – JAK się mówi. Bardzo ważne jest więc prawidłowe stosowanie zaimków określających osoby, których płeć jest nam nieznana.

 

W czasach równouprawnienia należy cały czas pamiętać nie tylko o tym, CO się mówi, ale także –  JAK się mówi. Bardzo ważne jest więc prawidłowe stosowanie zaimków określających osoby, których płeć jest nam nieznana.

Dawniej, mówiąc o nieznanej osobie, bez względu na jej płeć, zwyczajowo używano zaimka osobowego he, him oraz his, np.

 

If a student doesn't submit his assignments on time, he won't be given a credit.

[Jeśli student nie dostarczy pracy na czas, nie dostanie zaliczenia.]

 

Stosowanie tych zaimków w stosunku do osób, których płeć jest nam nieznana, od jakiegoś czasu postrzegane jest jako niestosowne (szczególnie w języku formalnym), a czasami nawet seksistowskie. Preferuje się więc użycie form: he or she, him or her oraz his or her, np.:

 

If a student doesn't submit his or her assignments on time, he or she won't be given a credit.

[Jeśli student/studentka nie dostarczy pracy na czas, nie dostanie zaliczenia.]

 

W języku nieformalnym często używa się również zaimka osobowego they, zwłaszcza po takich słowach, jak: somebody, anybody, nobody lub person, np.

 

'There is somebody waiting for you in the hall.' 'Tell them I'm busy.'

[„Ktoś czeka na ciebie w holu”. „Powiedz im, że jestem zajęty”.]

 

Należy jednak mieć na uwadze, że użycie zaimków: they, them i theirs również ma swoich przeciwników, który uważają ich stosowanie za niepoprawne.