Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

English in use

Jak wyrazić rodzaj żeński i rodzaj męski?

Autor: Langloo

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz

 

W języku polskim bardzo łatwo można odróżnić od siebie rzeczowniki rodzaju męskiego i żeńskiego. Jednak w języku angielskim rodzaj nie zawsze jest oczywisty. Jak więc to wygląda?

 

W języku polskim bardzo łatwo można odróżnić od siebie rzeczowniki rodzaju męskiego i żeńskiego. Zwykle różnią się one końcówką fleksyjną – rzeczowniki w rodzaju żeńskim są zakończone na samogłoskę -a, jak na przykład rzeczownik aktorka, a rzeczowniki w rodzaju męskim – na spółgłoskę, np. aktor. Jednak w języku angielskim nie zawsze jest to tak oczywiste. Wprawdzie istnieje grupa rzeczowników, których rodzaj można rozpoznać po końcówce, ale są również takie, w przypadku których może to sprawić problem.

 

  • Najczęściej spotykaną końcówką, która dodana do rzeczownika tworzy rodzaj żeński, jest -ess, np.: actor – actress (pol. aktor – aktorka), host – hostess (pol. gospodarz – gospodyni).

 

  • Dla regularnych rzeczowników w rodzaju męskim najczęstszymi końcówkami są: -or, -er lub po prostu -man, np. actor (pol. aktor), manager (pol. menedżer) lub policeman (pol. policjant).

 

  • Rodzaj rzeczownika można również określać, posługując się rzeczownikami female (pol. kobieta, samica) oraz male (pol. mężczyzna, samiec). Odnoszą się one do płci ludzi, zwierząt, a także roślin, np.:

 

How do you call a female dog in English?

Jak nazywa się suka (psa) w języku angielskim?

 

Tom, do you know the name of a male duck?

Tom, czy wiesz, jak nazywa się samiec kaczki?