Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

English in use

Jaka jest różnica między less i fewer?

Autor: Langloo

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz

 

Mimo że przymiotniki less i fewer oznaczają dokładnie to samo (mniej), to ich zamienne stosowanie jest gramatycznie niepoprawne. Przyjrzyjcie się więc im, aby uniknąć tego  bardzo często popełnianego błędu.

 

Mimo że zarówno przymiotnik less, jak i fewer oznaczają dokładnie to samo (mniej), to ich zamienne stosowanie jest gramatycznie niepoprawne. Przyjrzyjcie się więc im dokładnie, aby w przyszłości uniknąć jednego z najczęściej popełnianych błędów.

Oba wyrazy są przymiotnikami w stopniu wyższym. Less to stopień wyższy od przymiotnika little [mało, niewiele], a fewer to stopień wyższy od few [mało, niewiele].

 

Podobnie jak little i few, less i fewer mogą występować tylko z określonymi rzeczownikami – less używa się przed rzeczownikami niepoliczalnymi, a fewer – przed rzeczownikami policzalnymi. Dla porównania spójrzmy na poniższe zdania:

 

My mother earns less money than my father.

Moja matka zarabia mniej pieniędzy niż mój ojciec.

(money jest rzeczownikiem niepoliczalnym → less)

 

I used to have fewer problems in the past.

Kiedyś miałem mniej zmartwień.

(problem jest rzeczownikiem policzalnym → fewer)

 

W języku potocznym niektórzy użytkownicy języka angielskiego używają przymiotnika less przed rzeczownikami policzalnymi. Niemniej jednak wielu rodzimych użytkowników języka angielskiego uznaje tę konstrukcję za niepoprawną:

 

I used to have less problems in the past.

Kiedyś miałem mniej zmartwień.

 

My son has less friends now than before.

Mój syn ma teraz mniej znajomych niż kiedyś.