Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

English in use

Jaka jest różnica między subject a object questions?

Autor: Langloo

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz

 

Subject questions, czyli pytania o podmiot i object questions, czyli pytania o dopełnienie to jedno z zagadnień gramatyki, które może przysporzyć problemy tym, którzy uczą się języka angielskiego. Czym się one różnią?

 

Subject questions (pytanie o podmiot) stosujemy wtedy, gdy chcemy dowiedzieć się, kto coś zrobił lub co coś sprawiło. Podmiot w zdaniu, którym odpowiemy naszemu rozmówcy, będzie stanowił odpowiedź na zadane nam pytanie. Charakterystyczną cechą tych pytań jest szyk zdania twierdzącego. W praktyce oznacza to, że konstrukcje te nie wymagają zastosowania czasowników posiłkowych. Wystarczy zatem, że w miejsce podmiotu zdania twierdzącego wstawimy zaimek pytający who (pol. kto) lub what (pol. co), a resztę zdania pozostawimy bez zmian:


My dad helped him repair his car. (zdanie twierdzące)

Who helped him repair his car? (pytanie o podmiot)

Mój ojciec pomógł mu naprawić samochód.

Kto pomógł mu naprawić samochód?

 

The argument made her sad. (zdanie twierdzące)

What made her sad? (pytanie o podmiot)

Kłótnia ją zasmuciła.

Co ją zasmuciło?

 


Object questions (pytań o dopełnienie) użyjemy natomiast wtedy, gdy będziemy chcieli dowiedzieć się, kim ktoś jest, co zrobił (robi lub ma zamiar zrobić), gdzie coś się znajduje itp. Odpowiedź na takie pytanie znajdzie się w dalszej części zdania, w której odpowiemy naszemu rozmówcy. Object questions różnią się od wcześniej omawianych konstrukcji tym, że w ich przypadku zachowany jest tradycyjny szyk zdania pytającego (z wykorzystaniem czasownika posiłkowego i inwersji). Do ich tworzenia również stosuje się who i what, ale także inne zaimki pytające, jak np. which (pol. który, która, które) czy where (pol. gdzie):


Who is this guy? (pytanie o dopełnienie)

Kim jest ten facet?

 

What do you want to do? (pytanie o dopełnienie)

Co chcesz robić?

 

Which road should I take? (pytanie o dopełnienie)

Którą drogą powinnam pojechać?

 

Poniżej zamieszczamy jeszcze kilka przykładowych pytań ilustrujących różnicę pomiędzy subject a object questions:

 

Where do they live?

Gdzie oni mieszkają? (pytanie o dopełnienie)


Who lives here?

Kto tutaj mieszka? (pytanie o podmiot)

 

What did you eat?

Co zjedliście? (pytanie o dopełnienie)


Who made the dinner?

Kto zrobił obiad? (pytanie o podmiot)