Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

English in use

Kiedy używa się przyimka along?

Autor: Langloo

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz

 

Z doświadczenia wiem, że jednym z angielskich przyimków, których użycie sprawia najwięcej problemów, jest along. Przyjrzyjmy się mu więc dokładnie i przeanalizujmy okoliczności jego zastosowania.

 

Z doświadczenia wiem, że jednym z angielskich przyimków, których użycie sprawia najwięcej problemów, jest along. Uczący się języka angielskiego powinni zwracać na ten  wyraz szczególną uwagę, ponieważ może się on mylić z innymi podobnymi przyimkami, takimi jak np. among (między). Przyjrzyjmy się mu więc dokładnie i przeanalizujmy okoliczności jego zastosowania.

 

  • Along możemy używać wraz z wszelkimi rzeczownikami opisującymi przedmioty, które kształtem są długie oraz wąskie (cienkie). Przykładowymi rzeczownikami tego typu są: corridor (korytarz), line (linia), river (rzeka) czy też road (droga).

 

I was walking along the road and I suddenly tripped.

Szedłem wzdłuż drogi i nagle się potknąłem.

 

The exit is along the corridor to your left.

Wyjście jest wzdłuż korytarza po pańskiej lewej stronie.

 

He was running along the river, obviously looking for something.

Biegał wzdłuż rzeki, najwyraźniej czegoś szukając.

 

  • Przyimek along bywa czasem mylony z przyimkiem through, który określa czas, a nie – tak jak along – ruch. Należy więc wiedzieć, że w przypadku odnoszenia się do pewnego okresu lub do pewnych czynności, nie możemy użyć along. W tym przypadku lepiej jest użyć through.

 

Tim hasn’t changed a bit through the years.

Tim w ogóle się nie zmienił przez te lata.

Tim hasn’t changed a bit along the years.