Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

English in use

Vacation vs. holiday

Autor: Langloo

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz

 

Vacation i holiday to dwa słowa, które w języku polskim oznaczają m.in. uwielbiane przez wszystkich wakacje. Jakie części mowy mogą one reprezentować i jakie są ich inne polskie odpowiedniki?

 

Vacation i holiday to słowa, które mogą w zdaniu pełnić funkcję rzeczownika lub czasownika, i które – poza łączącymi je znaczeniami wakacje, urlop lub spędzać wakacje –  odnoszą się do różnych form wypoczynku. W dzisiejszym artykule dowiecie się, z czego wynika czas wolny, który mamy w przypadku vacation, a z czego, gdy wypada holiday.

 

Vacation częściej używane jest w amerykańskiej niż brytyjskiej odmianie języka angielskiego. Jako rzeczownik może oznaczać wakacje, urlop lub przerwę wakacyjną. W funkcji czasownika natomiast Amerykanie (tylko i wyłącznie) używają go w znaczeniu spędzać wakacje.

 

The summer vacation is still very far away.

(Wakacje letnie są nadal bardzo odległe.)

 

Tom took a vacation to rest for some time.

(Tom wziął urlop, żeby odpocząć przez jakiś czas.)

 

They’re on vacation now – they won’t answer your e-mail.

(Oni są teraz na wakacjach, nie odpowiedzą na twojego e-maila.)

 

Nick and Jane are vacationing in France.

(Nick i Jane są na wakacjach we Francji.)

 

Główne znaczenie słowa holiday (zarówno w funkcji rzeczownika, jak i czasownika) niczym nie różni się od omawianego wcześniej vacation. Należy jedynie pamiętać o tym, że to pierwsze charakterystyczne jest dla brytyjskiej odmiany języka angielskiego, podczas gdy to drugie częściej stosują Amerykanie. Holiday może jednak oznaczać także dzień wolny od pracy, przysługujący obywatelom z racji uroczystości religijnych lub państwowych. W takim sensie stosują ten rzeczownik tak Brytyjczycy, jak i mieszkańcy USA. Ci drudzy korzystają także z frazy the holidays, która odnosi się do okresu Świąt Bożego Narodzenia, Chanuki i Nowego Roku. Oto przykładowe zdania, w których wykorzystano holiday:

 

The school holidays are in June.

(Wakacje szkolne są w czerwcu.)

 

They’re waiting for the half-term holiday.

(Czekają na przerwę międzysemestralną.)

 

They went on holiday and will be back next week.

(Wyjechali na wakacje i wrócą w przyszłym tygodniu.)

 

Harry and Tina holidayed in Germany.

(Harry i Tina spędzili wakacje w Niemczech.)