Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

Mowa zależna

Co to jest mowa zależna

Autor: Langloo

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz

 

Mowa zależna (w języku angielskim reported speech) to przytaczanie, relacjonowanie czyjejś wypowiedzi, ale nie w formie cytatu. W języku angielskim w mowie zależnej do relacjonowania wypowiedzi najczęściej używa się czasowników say* (powiedzieć), tell* (powiedzieć) i think (myśleć), które pełnią rolę czasowników wprowadzających wypowiedź.

 

Zdania w mowie zależnej, jako że są one relacją czyjejś wypowiedzi, buduje się bazując na zdaniach w mowie niezależnej, czyli wypowiedziach źródłowych. Przykładowe przekształcenie prezentuje poniższy przykład:

 

Mowa niezależna:

Mowa zależna:

I’m in love.

She said that she was in love.

(Jestem zakochana.)

(Ona powiedziała, że jest zakochana.)

 

 

I met Laura on Monday.

He told me he had met Laura on Monday.

(W poniedziałek spotkałem Laurę.)

Powiedział mi, że w poniedziałek spotkał Laurę.

 

Jak widać wypowiedzi w mowie zależnej mają to samo znaczenie co wypowiedzi w mowie niezależnej (czyli wypowiedzi, która jest przytaczana), jednak znaczenie to jest opisane innymi słowami. W w mowie zależnej przytaczane wypowiedzi nigdy nie są ujmowane w cudzysłów.

 

 

Przekształcając zdania z mowy niezależnej na zależną należy pamiętać o: