Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

Egzamin gimnazjalny

Egzamin gimnazjalny z języka obcego - informacje ogólne

Autor: Langloo

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz

Egzamin gimnazjalny jest obowiązkowym egzaminem końcowym, dla wszystkich uczniów gimnazjum, do którego podchodzą pod koniec trzeciej klasy. Egzamin ten składa się z trzech integralnych, obowiązkowych części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i części dotyczącej języka obcego nowożytnego.

W trzeciej części egzaminu uczeń może wybrać jeden z języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski, a od roku szkolnego 2013/2014 także język ukraiński. Musi jednak pamiętać, że egzamin może zdać tylko z języka, którego uczył się w gimnazjum jako przedmiotu obowiązkowego. Przed przystąpieniem do egzaminu – do 20 września roku szkolnego, w którym uczeń będzie zdawał egzamin – musi on wypełnić deklarację, w której określi, jaki język obcy wybiera.


Terminy egzaminów

Terminy wszystkich egzaminów gimnazjalnych można znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, która jest organizatorem egzaminu.


Wyniki egzaminu gimnazjalnego

Kiedy arkusze egzaminacyjne zostaną sprawdzone uczeń otrzymuje zaświadczenie ze szczegółowo rozpisanymi wynikami egzaminu. Każda z jego części jest opisana dwoma liczbami – to wynik procentowy i wynik centylowy. Pierwszy pokazuje odsetek punktów, jaki gimnazjalista zdobył za zadania z danego zakresu, drugi natomiast obrazuje odsetek uczniów, którzy otrzymali za dane zadania tyle samo lub mniej punktów niż on.