Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

IELTS

IELTS - Informacje ogólne

Autor: Langloo

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz

International English Language Testing System (IELTS) to standaryzowany, międzynarodowy test sprawdzający umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Obecnie, według danych szacunkowych, przeprowadza się 1,4 miliona testów rocznie, co daje egzaminowi IELTS mocną pozycję wśród innych systemów egzaminacyjnych i pozwala zakładać, iż utrzyma on swoją pozycję. Wyniki egzaminu IELTS honorowane są przez ok. 6000 instytucji na całym świecie, z których ok. 2000 to instytucje akademickie i oświatowe. Jest to także warunek konieczny do spełnienia dla tych, którzy chcieliby wyemigrować do Australii lub Kanady.

Istnieją dwie odmiany egzaminu IELTS:

Academic – tę odmianę egzaminu zaleca się tym kandydatom, którzy planują studiować za granicą lub uczyć się na anglojęzycznym uniwersytecie lub w innej placówce szkolnictwa wyższego. Spora liczba zagranicznych placówek oświatowych oferujących studia magisterskie lub doktoranckie honoruje właśnie certyfikaty IELTS Academic. Tę odmianę poleca się również specjalistom (np. lekarzom) planującym kontynuować edukację poza granicami kraju lub chcącym podjąć praktykę w krajach anglojęzycznych.

General Training – ta odmiana egzaminu przeznaczona jest dla kandydatów, którzy planują wyjechać do kraju anglojęzycznego (Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii itd.) na dłuższy czas w celu osiedlenia, zdobycia doświadczenia zawodowego, lub nauki w placówkach oświatowych oferujących wszystkie poziomy wykształcenia poniżej wyższego.

Wersje Academic i General Training różnią się od siebie jedynie w częściach poświęconych czytaniu ze zrozumieniem oraz pisaniu. Te właśnie komponenty są trudniejsze w wersji Academic, z powodu wyższych wymagań dotyczących poziomu intelektualnego stawianych osobom aspirującym do studiowania na zagranicznych uczelniach.

Podobnie jak w przypadku egzaminu TOEFL nie istnieje żaden próg, którym można by jednoznacznie określić trudność egzaminu IELTS, przynajmniej według skali poziomu biegłości językowej przyjętej przez Radę Europy. IELTS jest bowiem egzaminem mającym na celu zdiagnozowanie faktycznego stanu opanowania języka. Niemniej jednak, większość instytucji honorujących certyfikat zdania egzaminu IELTS wymaga uzyskania przez kandydatów określonego pułapu punktowego. Decydując się na podejście do tego egzaminu warto więc wiedzieć w jakim celu planujemy wykorzystać jego wynik.

 

Przykładowy certyfikat IELTS.

źródło: http://ukstudy.ro/en/test-de-limba-engleza