Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

Egzamin maturalny

Matura - rozumienie ze słuchu

Autor: Langloo

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz

W części rozumienie ze słuchu egzaminu maturalnego z języka nowożytnego uczniowie dwukrotnie wysłuchują nagrań czytanych przez rodzimych użytkowników języka i wykonują trzy lub cztery dotyczące ich zadania.

Wśród nagrań mogą się znaleźć np. rozmowy, wywiady, komunikaty, teksty narracyjne lub instrukcje, których tematyka jest określona w standardach wymagań egzaminacyjnych. Zdający otrzymują zadania zamknięte typu:

Prawda czy fałsz – w tym zadaniu zdający musi zdecydować, czy podane zdania lub stwierdzenia są prawdziwe, czy fałszywe.

Jednokrotny wybór – w tym zadaniu zdający musi zaznaczyć jedną z trzech lub czterech możliwych odpowiedzi na zadane pytanie.

Dobieranie – w tym zadaniu zdający musi dopasować do zdań numery akapitów, które owe zdania opisują lub podsumowują.

Część poświęcona rozumieniu ze słuchu na poziomie podstawowym trwa około 20 minut, a na rozszerzonym około 25 minut. Każda odpowiedź jest warta 1 punkt, co razem daje 30% wyniku egzaminu. Każde nagranie jest odtwarzane dwukrotnie wraz z przerwami na uzupełnienie odpowiedzi. Nagrania to teksty autentyczne lub adaptowane.