Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

TOEFL

TOEFL - informacje ogólne

Autor: Langloo

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz

Test of English as a Foreign Language (TOEFL) jest egzaminem językowym organizowanym przez EDUCATIONAL TESTING SERVICE, którego celem jest sprawdzenie umiejętności rozumienia języka angielskiego i posługiwania się nim w środowisku akademickim. Na chwilę obecną egzamin ten jest ceniony przez niektóre uczelnie wyższe do tego stopnia, że niejednokrotnie zdanie go jest warunkiem koniecznym do bycia przyjętym dla kandydatów nie będących rodzimym użytkownikami języka angielskiego.

TOEFL jest uznawany przez ponad 8,5 tysiąca koledżów, uniwersytetów i instytucji w ponad 130 krajach (i liczba ta ciągle rośnie). Instytucje cenią sobie ten certyfikat wyżej od innych, gdyż testuje on znajomość języka angielskiego w sytuacjach akademickich – podczas wykładów, konwersatoriów, konsultacji z wykładowcami oraz pracownikami administracji. Dlatego też egzaminem TOEFL zainteresowani są głównie studenci i społeczność akademicka, bo pomaga on dostać się na uczelnie w krajach anglojęzycznych.

Co ciekawe, niemożliwe jest jednoznaczne określenie poziomu egzaminu TOEFL według skali poziomu biegłości językowej przyjętej przez Radę Europy. Powodem jest to, iż TOEFL to egzamin mający na celu zdiagnozowanie faktycznego stanu opanowania języka. Pomimo to, przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do egzaminu zalecane jest opanowanie języka angielskiego przynajmniej na poziomie B1, czyli nieco wyższym niż poziom egzaminu FCE, organizowanym przez Uniwersytet w Cambridge.

 

TOEFL iBT i TEOFL PBT

 Dostępne są dwie odmiany egzaminu TOEFL: Internet-based Test (iBT) oraz Paper-based Test (PBT). Obie odmiany nie różnią się poziomem trudności i wymagają jednakowego poziomu przygotowania. Nierzadko jednak zdarza się, że kandydat nie ma wyboru, ponieważ zdecydowanie mniej centrów egzaminacyjnych jest w posiadaniu wersji PBT, która jest sukcesywnie wypierana przez wersję iBT. Jest to najprawdopodobniej spowodowane wszechobecnością internetu jako medium przekazu informacji. Jednak nawet w przypadku, gdy zdający ma wybór wersji egzaminu iBT zdaje się oferować znacznie więcej udogodnień w stosunku do swojego papierowego odpowiednika.

Egzamin TOEFL iBT odbywa się od 30 do 40 razy w roku, co, w porównaniu do odbywającej się jedynie 6 razy wersji PBT, daje kandydatom znacznie więcej swobody w wyborze dogodnego terminu. Co więcej, kandydaci, którzy zdecydują się przystąpić do egzaminu TOEFL PBT, muszą pogodzić się z faktem, że na wyniki będą musieli czekać do pięciu tygodni, podczas, gdy ci, którzy zdecydowali się na wersję iBT, mogą zapoznać się ze swoimi wynikami już w kilka dni po przystąpieniu do egzaminu (wydrukowane wyniki docierają do kandydatów pocztą w ciągu piętnastu dni od dnia egzaminu). Ponadto wersja iBT oferuje kandydatom więcej czasu na udzielenie odpowiedzi, przy mniejszej liczbie pytań niż w wersj PBT, co może być zaletą dla kandydatów, którzy potrzebują więcej czasu na zastanowienie. Z drugiej jednak strony wspomniany dłuższy czas na zastanowienie znacznie wydłuża czas trwania egzaminu iBT, zatem kandydaci, którzy obawiają się, że trwający 4 i pół godziny egzamin iBT może się dla nich okazać zbyt wyczerpujący, wersja PBT trwa o godzinę krócej – 3 i pół godziny. Ponadto, w zależności od kraju, egzaminy mogą się różnić ceną na niekorzyść egzaminu iBT.