Slang – bardzo nieformalna, potoczna odmiana języka ogólnego. Opowiedniki w innych językach : ang. “slang“, franc. “argot“. Termin argot pierwotnie oznaczał jednak “gwarę złodziejską”. Posiada swoiste słownictwo, a często i odmienną frazeologię oraz artykulację.
Aleksandra Wereszczyńska2010-08-03 18:38:44

Slang australijski

W tym dziale prezentujemy wybór słów i zwrotów należących do slangu australijskiego, wchodzącego w skład australijskiego potocznego języka angielskiego.

Aleksandra Wereszczyńska2010-08-09 14:23

Cockney rhyming slang

Cockney rhyming slang – jest londyńską gwarą powstałą w XIX wieku w niższych warstwach społecznych, głównie wśród kupców, robotników i miejskiej biedoty.
Aleksandra Wereszczyńska2010-08-09 14:36

Amerykański rhyming slang

Wielu językoznawców zadaje sobie pytanie, czy istnieje coś takiego jak American rhyming slang? Pytanie jest tym bardziej zasadne, ponieważ Ameryka to prawdziwy tygiel kulturowy i w żadnym innym kraju nie istnieje tyle różnych potocznych odmian języka angielskiego. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, jednak generalnie możemy stwierdzić, że rhyming slang w USA jest spotykany dość rzadko i że ten rodzaj slangu czeka jeszcze w Stanach Zjednoczonych na swoje odkrycie.
Aleksandra Wereszczyńska2010-08-09 21:50

Australijski rhyming slang

Rhyming slang jest dość popularnym rodzajem języka potocznego, który możemy na co dzień usłyszeć w przeciętnym australijskim mieście, pubie czy też na ulicy. Australian rhyming slang pochodzi wprost od londyńskiego Cockney rhyming slang, stąd też wiele wyrażeń tego slangu ma podobne lub też identyczne znaczenie jak właśnie w slangu Cockney.
Aleksandra Wereszczyńska2010-08-09 21:58

Gisborne Slang – slang nowozelandzki

Mieszkańcy Nowej Zelandii na pozór mówią bardzo czystą odmianą języka angielskiego. Jednak wpływ wszechobecnej tu kultury maoryskiej wspieranej przez rząd Nowej Zelandii spowodował, że w języku angielskim używanym w Nowej Zelandii możemy usłyszeć niektóre słowa i zwroty pochodzące bądź to z języka maoryskiego, bądź też popularne słowa języka angielskiego, które są tu stosowane w znaczeniu innym od znaczeń słownikowych. W tym dziale prezentujemy wybórNew Zealand slangużywanego w portowym mieście Gisborne, któremu nadaliśmy miano Gisborne slang.
Aleksandra Wereszczyńska2010-08-09 22:02

Liberian Slang

Liberian English jest językiem, który w stosunku do standardowego języka angielskiego charakteryzuje się maksymalnym uproszczeniem gramatyki oraz zmienioną pisownią wielu angielskich wyrazów. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że wielu Liberyjczyków nie zna prawidłowej pisowni wyrazów angielskich i w związku z tym wprowadzają oni własną, fonetyczną wersję tej pisowni.
Aleksandra Wereszczyńska2010-08-09 22:08

Manchester slang i Manchester rhyming slang

W Manchesterze wytworzył się specyficzny język – tzw. Manchester Slang, którym ważnym elementem jest Manchester rhyming slang.
Aleksandra Wereszczyńska2010-10-31 15:03

Miami Slang

Miami to największy w Stanach Zjednoczonych ośrodek emigracji kubańskiej, a do pięknych plaż Florydy codziennie przybijają dziesiątki motorówek, łodzi i łódek z kolejnymi uciekinierami z komunistycznej Kuby. Dlatego też w Miami wytworzył się miejscowy Miami Slang, w którym znajdziemy słowa wywodzące się zarówno z języka angielskiego jak i z języka hiszpańskiego.
Aleksandra Wereszczyńska2010-08-09 22:19

New York Slang

Nowy Jork to prawdziwy tygiel narodowościowy, w którym można spotkać emigrantów pochodzących ze wszystkich zakątków świata, stąd też nie jest łatwo ustalić, które słowa i zwroty możemy określić mianem New York slang.
Aleksandra Wereszczyńska2010-08-09 22:24

South Africa Slang

Język Angielski Republice Południowej Afryki jest jednym z kilku języków urzędowych, a jego lokalna odmiana jest określana jako South Africa Slang
Aleksandra Wereszczyńska2010-08-09 22:28

Toronto Slang

W największym mieście Kanady – Toronto wytworzył się miejscowy Toronto slang, który jest szeroko używany szczególnie wśród młodzieży, a także licznych tu grup emigrantów pochodzących z niemal całego świata.
Aleksandra Wereszczyńska2010-08-09 22:32