Nowy Jork to prawdziwy tygiel narodowościowy, w którym można spotkać emigrantów ze wszystkich zakątków świata. Mimo że większość z nich mówi po angielsku, to przechadzając się ulicami miasta, można usłyszeć kilkadziesiąt odmian tego języka. Każdy dodaje do angielskiego “coś od siebie”, przyczyniając się do rozwoju mowy, którą można określić mianem New York slang. W tym artykule zamieściliśmy zbiór tego typu słów i zwrotów. Jesteśmy jednak przekonani, że część z nich – ze względu na światową ekspansję kultury i stylu Nowego Jorku – już wkrótce będzie można zaliczyć do słów używanych w potocznej angielszczyźnie.
New York SlangZnaczenie w języku angielskimZnaczenie w języku polskim
all-cityto emblazon a tag or message throughout an urban areaupiększać informację (zazwyczaj podawaną z ust do ust)
Big AppleNew York CityNowy Jork
Canada pointa place away from a city’s center where newspapers are distributed to newsboysmiejsce poza centrum miasta gdzie gazety dystrybuowane są przez osoby roznoszące gazety
collyera home/house/mansion/apartment excessively packed with junk, trash, or belongingsgraciarnia; budynek lub pomieszczenie załadowane śmieciami
dollar vanlegal or illegal privately owned multi-passenger vehiclebus pasażerski jeżdzący po stałej trasie (często działający bez koncesji) (w Nowym Jorku i na Long Island)
Fedders housea cheaply made apartment buildingtanie domy czynszowe z dużymi oknami (nazwa pochodzi od nazwy klimatyzatorów Fedders, które są zazwyczaj umieszczone na oknach)
mongomaterial or goods salvaged from items intended for disposalmateriał lub przedmiot wyciągnięty/odzyskany ze śmieci
Nueva YolNew York City (in Caribbean Spanish)Nowy Jork
spiedia kind of food dish cooked on a skewerpotrawa składająca się głównie z mięsa w occie nabijana na szpikulec
Aleksandra WereszczyńskaKomentarze:02010-08-09 22:24:16
Nowy komentarz