Chyba każda z osób znająca trochę język angielski zetknęła się ze słowem nigger, które dla wielu Polaków żyjących w jednorasowm społeczeństwem znaczy po prostu ‘murzyn’. Jednak w społeczeństwach wielorasowych, w Wielkiej Brytanii czy USA słowo nigger uważane jest za skrajnie obraźliwe i osoba rasy białej, która je wypowie w towarzystwie osoby czarnoskórej może narazić się na wielkie nieprzyjemności.

Generalnie można stwierdzić, że słowo nigger nie powinno być w ogóle wypowiadane przez osobę o białym kolorze skóry, ponieważ niezależnie od kontekstu, słowo to będzie uważane za skrajnie obraźliwe i rasistowskie. Dlatego też biali mieszkańcy USA czy Wielkiej Brytanii unikają używania tego słowa i w zamian używają zazwyczaj znacznie mniej obraźliwe określenie n-word.

Ciekawy jest natomiast fakt, że słowo nigger może być zupełnie swobodnie wypowiadane przez czarnoskórych, ponieważ w ich ustach słowo to zmienia znaczenie i rozumiane jest zawsze pozytywnie jako synonim słowa ‘kumpel’ czy też ‘brat’.

Aby zupełnie wyplenić słowo nigger z języka mówionego, rada miejska Nowego Jorku przyjęła kuriozalną uchwałę o całkowitym zakazie używania tego słowa. Motywem działania nowojorskich rajców było przede wszystkim złagodzenie narastającej fali rasizmu, która była konsekwencją nadużywania słowa nigger w piosenkach hip-hopowych i filmach.

Twórcą uchwały jest radny Leroy Comrie, który dodatkowo wezwał akademię amerykańskich nagród muzycznych – Grammy, aby nie nominowała w przyszłości żadnych artystów, którzy w swoich piosenkach wykorzystują słowo nigger. Powodem tego apelu był fakt, że w lutym 2007 roku raperzy Ludacris i Chamillionaire otrzymali nagrody właśnie za piosenki, które w swojej treści wykorzystują słowo nigger.

Dla Polaków żyjących w wyjątkowo monorasowym społeczeństwie artykuł ten może być tylko ciekawostką. Jednak wielu z nas, co roku wyjeżdża do USA czy Wielkiej Brytanii i lepiej być świadomym, jakie konsekwencje nas czekają, jeśli nieświadomie i w dobrej wierze użyjemy kiedyś tego zakazanego słowa. Naprawdę lepiej być ostrożnym.
Aleksandra WereszczyńskaKomentarze:02010-11-05 09:46:36
Nowy komentarz