Kilka dni temu brytyjski Pałac Buckingham odwiedziła znana hollywoodzka aktorka pochodzenia brytyjskiego – Catherina Zeta-Jones. Co było powodem tej niecodziennej wizyty? Już wyjaśniamy!

24 lutego Catherina Zeta-Jones zjawiła się w Pałacu Buckingham w towarzystwie męża Michaela Douglasa i dzieci. Pełna dumy (ale bez cienia uprzedzenia 😉 do surowych obyczajów panujących na książęcym dworze) wkroczyła do sali, w której z rąk księcia Karola odebrała nagrodę (zdjęcie poniżej). Catherina Zeta-Jones została bowiem odznaczona prestiżowym Orderem Imperium Brytyjskiego za osiągnięcia w przemyśle filmowym oraz zaangażowanie w działalność charytatywną.


zdj. Catherine Zeta-Jones podczas dekoracji orderem przez księcia Karola.
źródło: news.sky.com

Choć aktorka na co dzień mieszka w Stanach Zjednoczonych i od dawna prowadzi amerykański styl życia, to nie zapomniała o swojej rodzinnej Walii. Powiązania aktorki z Wyspami postanowiono podkreślić, przyznając jej tę nagrodę. O wyróżnieniu została poinformowana jeszcze w ubiegłym roku, jednak ze względu na kiepski stan zdrowia swojego męża, Zeta-Jones nie była w stanie jej odebrać.

Order Imperium Brytyjskiego (ang. The Most Excellent Order of the British Empire) jest przyznawany przez brytyjską rodzinę królewską znanym osobom za zasługi dla Wielkiej Brytanii w sferze życia publicznego. Odznaczenie to zostało wprowadzone przez króla Jerzego V w 1917 roku, jako wyraz uznania dla tych, którzy przysłużyli się krajowi. Wyróżnia się pięć klas tego orderu (zaczynając od najwyższego):

Rycerz lub Dama Wielkiego Krzyża orderu (ang. Knight/Dame Grand Cross, GBE)
Rycerz lub Dama Komandor orderu (ang. Knight/Dame Commander, KBE lub GBE)
Komandor orderu (ang. Commander, CBE)
Oficer orderu (ang. Officer, OBE)
Kawaler orderu (ang. Member, MBE)

Zeta-Jones za swoje zasługi została odznaczona medalem Komandora orderu. Z kolei osobom, którym został przyznany order dwóch najwyższych klas, przysługuje prawo używania tytułu Sir albo Dame.

Aktualnie aktorka ma już na swoim koncie dwie prestiżowe nagrody – Oskara, za najlepszą rolę drugoplanową w produkcji Chicago, oraz Order Imperium Brytyjskiego. Jak myślicie, która jest dla niej cenniejsza?

Jakub PiaseckiKomentarze:32011-02-26 05:00:36
Nowy komentarz