Flaga polska jest kombinacją dwóch kolorów – bieli i czerwieni. Flaga brytyjska wzbogacona jest o kolor niebieski i trzy krzyże, a do tego wszystkiego ma dwie nazwy: Union Jack i Union Flag.

Biel na fladze Polski oznacza duchową czystość i niepokalanie, zaś czerwień – odwagę i waleczność. Rzeczywiście, znając historię naszego kraju, można (a nawet trzeba!) odwoływać się do tych konkretnych wartości. Jako patriotka staram się o tym pamiętać, jednak jako wielka fanka UK, darząca Wyspy niewysłowionym wręcz uwielbieniem, wiem też, co symbolizuje zawiła kombinacja krzyży Union Jack, czyli flagi brytyjskiej. Jednak byście nie musieli polegać tylko i wyłącznie na moich słowach – przyjrzyjcie się, proszę, poniższemu grafowi.


Powstanie flagi Wielkiej Brytanii.
źródło: www.wikipedia.pl

Jak widzicie – flaga Wielkiej Brytanii jest połączeniem flag trzech krajów: Anglii, Szkocji oraz Irlandii. Niebieskie tło oraz biały krzyż zawdzięcza Szkocji; dzięki Anglii ma charakterystyczny, rzucający się w oczy czerwony krzyż, a od Irlandii wziął się drugi czerwony krzyż, nałożony na biały krzyż szkocki.

Skąd tyle krzyży? Każdy z nich jest atrybutem patronów poszczególnych krajów. Krzyż angielski jest krzyżem świętego Jerzego, który – jak mówią legendy – odbył zwycięską walkę ze smokiem. Krzyż szkocki należy do jednego z Dwunastu Apostołów – świętego Andrzeja, który pod swoją opieką ma nie tylko kilka państw, miast i krain, ale również: małżeństwa, podróżujących, a nawet rzeźników. Ostatni czerwony krzyż jest znakiem patrona Irlandii – świętego Patryka, którego atrybutem jest liść koniczyny.

Oficjalnie na flagę Wielkiej Brytanii mówi się Union Flag. Skąd więc nazwa Union Jack? W języku angielskim jack oznacza ‘proporzec’. Teoretycznie więc nazwa Union Jack dotyczy tylko narodowego proporca, gdy jest on wywieszony na okręcie wojennym. Jak to jednak często bywa, użytkownicy danego języka decydują się na stosowanie ciekawszych, łatwiejszych lub po prostu charakterystycznych nazw danych przedmiotów, a w tym przypadku jest to właśnie Union Jack.

Katarzyna OwsińskaKomentarz:12011-02-21 05:00:10
Nowy komentarz