Pokaż teksty z wszystkich poziomów
A1 – poziom początkujący
A2 – poziom podstawowy
B1 – poziom średniozaawansowany-niższy
B2 – poziom średniozaawansowany-wyższy
C1 – poziom zaawasnowany
C2 – poziom biegły
Najnowsze

Kristen Stewart

Cinema
At twenty years of age, Kristen Stewart is one of the movie businesses youngest stars. Most accountable for her role of Bella Swan in The Twilight Saga, she has long been making a name for herself with memorable performances in films such as In the Land of Womenand Panic Room.
P.D. Poziom: B1 2010-11-04 20:10

Lady Gaga “Dance in the Dark”

Lyrics
Lady Gaga jest od ponad trzech lat niezaprzeczalnie na topie. Zagościła na dobre w naszej popkulturze i nie zanosi się na to, żeby miało to ulec zmianie.Jej piosenki, teledyski, jak i jej własna osoba, wywołują naprawdę skrajne emocje. Może czasem nawet zbyt skrajne. Jak jest w przypadku jej najnowszego singla Dance in the Dark?
Natalia Smereczyńska2010-11-04 18:25

Nazwijmy rzeczy po imieniu: rigmarole

Hyde Park
Kto z nas nie musiał wysłuchiwać długich, często bardzo nudnych przemów – chociażby na rozpoczęcie czy zakończenie roku szkolnego? Był to stały punkt programu każdego apelu szkolnego. W języku polskim jest mnóstwo określeń na tego typu przemówienia, ale czy wiecie, jak można je nazwać po angielsku?
Katarzyna Owsińska2010-11-04 12:58

Jabłko sprzed 14 tysięcy lat

Hyde Park

To, co zawsze najbardziej fascynowało mnie w językach, to fakt, że ewoluują one wraz z rozwijającą się dookoła rzeczywistością; mało które zjawisko nie pozostaje bez wpływu na nie. Zastanawialiście się jednak kiedyś, które ze znanych Wam angielskich słów, będących do tej pory w użyciu, są najstarsze?

Katarzyna Owsińska2010-11-04 12:49

Najnowsze dzieło autora „Mechanicznej Pomarańczy”

News
Środowisko literackie poruszyła informacja o odnalezieniu nieopublikowanego dotąd dzieła Anthony’ego Burgessa, autora „Mechanicznej pomarańczy” (ang. A Clockwork Orange). Opowiadanie znalazł Andrew Biswell, szef Międzynarodowego Funduszu Anthony’ego Burgessa.
Katarzyna Owsińska2010-11-04 12:39

Historia sera Brie i Camembert

Nature
Kiedy rano jemy śniadanie to właściwie nigdy nie zastanawiamy się skąd się bierze masło, dżem, ser żółty, czy też sok pomarańczowy. I nawet jeśli kiedyś z nudów zaczniemy przelotnie się nad tym zastanawiać to już z pewnością nigdy nie zastanawiamy się skąd dany produkt się wywodzi. W czytance przedstawimy Wam dość niezwykłą historię związaną z powstaniem dwóch popularnych serów – Brie i Camembert.
P.D. Poziom: A2 2010-11-03 21:04

„I wanna do real bad things with you…”

News
Współczesny rynek wydawniczy pełen jest wampirzych opowieści, a mimo to ich popularność wcale nie maleje, a wręcz przeciwnie fani wciąż domagają się kolejnych. Nie dziwi więc fakt, że na rynku wciąż pojawiają się nowe pozycje. Już 10. listopada na polskich półkach sklepowych ukaże się kolejna opowieść z tego gatunku – „Czysta krew i filozofia. Wampiry stają się naprawdę niegrzeczne” autorstwa Rebecci Housel, Williama Irwina i Georga Dunna.
Katarzyna Owsińska2010-11-04 12:25

Mały Nobel dla J.K. Rowling

News
Nagroda im. Hansa Christiana Andersena to wyróżnienie, żartobliwie nazywane „Małym Noblem”, przyznawane regularnie od 1956 roku, co dwa lata autorom i ilustratorom książek dla dzieci. Tym razem nagroda została przyznana angielskiej pisarce J.K. Rowling za kultową już serię powieści o Harrym Potterze.
Katarzyna Owsińska2010-11-03 14:34

Nie do rymu, nie do taktu…

Hyde Park
To trzeba po prostu czuć. Rym, rzecz jasna. Dlaczego? Komu sprawia przyjemność czytanie bądź też słuchanie rymów częstochowskich? Jednak odobry rym trudno w języku ojczystym, a co z rymem w języku obcym?
Katarzyna Owsińska2010-11-03 14:21

Oszukani przez Jane Austen?

News
Każdemu miłośnikowi literatury postać Jane Austen kojarzy się z takimi tytułami jak „Emma” czy „Rozważna i romantyczna” – powieściami o perypetiach kobiet w dziewiętnastowiecznej Anglii. Stworzone przez Austen postacie i ich rozterki przemawiały do czytelników dzięki niepowtarzalnemu stylowi autorki. Okazuje się jednak, że rękopisy Austen są pełne kleksów, skreśleń i błędów gramatycznych…
Katarzyna Owsińska2010-11-02 13:32

W grudniu książki rozdają za darmo

News
1. grudnia 2010 roku. Środa. Wielka Brytania i Irlandia. Chłodne powietrze wkradające się pod zimowe płaszcze i szaliki. Świąteczne dekoracje, wystawy i kolorowe lampki zapowiadające nadchodzące Boże Narodzenie. I w tej scenerii setki wolontariuszy rozdających książki. Tak, rozdających książki zupełnie za darmo.
Katarzyna Owsińska2010-11-02 13:20

Jak pozbyć się przydrożnych czyścicieli szyb?

Hyde Park
Nieważne, czy stoisz w ogromnym korku, czy czekasz jedynie na zmianę sygnalizacji świetlnej – oni zawsze będą chcieli Cię „wesprzeć”. O kogo chodzi? O specjalistów od mycia szyb samochodowych, gdy auto z niezależnych od siebie powodów stoi w miejscu. Dla takiej osoby nie ma znaczenia grzeczne „dziękuję”, ruch głową wskazujący na odmowę, czy nawet użycie ostrzejszych słów.
Katarzyna Owsińska2010-11-02 13:13