Na dzisiejszy dzień z utęsknieniem czekają Irlandczycy, a także wszyscy miłośnicy Krainy Guinessa. Zanim jednak pójdziecie świętować, upewnijcie się, ku czyjej pamięci wznosi się dzisiaj toasty.

17 marca to dzień, w którym obchodzony jest St. Patrick’s Day
, czyli święto patrona Irlandii kojarzonego powszechnie z trójlistną koniczynką (ang. shamrock). Tego dnia Irlandczycy na całym świecie bawią się, świętują oraz spożywają ogromne ilości zielonego piwa i whiskey. W ten sposób czczą pamięć o świętym, który słynie z wprowadzenia w Irlandii chrześcijaństwa.

Zanim jednak św. Patryk stał się święty, był zwykłym Brytem (żył w czasach rzymskiego panowania nad Brytanią), wychowywanym w religijnej rodzinie. Mimo to uważał się za poganina i nie wykazywał większego zainteresowania sprawami duchowymi. W wieku 16 lat został sprzedany do niewoli przez grupę bandytów, którzy najechali na jego wioskę. Dopiero po sześciu latach udało mu się zbiec do Gali, gdzie wstąpił do klasztoru. Do rodzinnej Irlandii powrócił po kilkunastu latach, już jako misjonarz, i rozpoczął nawracanie swych rodaków na wiarę chrześcijańską.


zdj. Święty Patryk – patron Irlandii.
stpatricksday.com

Wokół osoby św. Patryka krąży kilka ciekawych legend. Jedna z nich przypisuje mu cudowne wypędzenie węży, które rzekomo nękały Zieloną Krainę. Niestety, współcześnie naukowcy nie potwierdzają tej historii – według nich na terenie Irlandii już od epoki lodowcowej nie było tych pełzających gadów, dlatego świętego Patryka nie można uznać za ich pogromcę. Znana jest także inna legenda, która wydaje się znacznie bardziej prawdopodobna. Przedstawia ona Świętego jako krzewiciela wiary chrześcijańskiej, który nauczał o jedności trzech oddzielnych istot Trójcy Świętej przez porównanie do koniczyny. Być może przez to wydarzenie ta wdzięczna roślinka jest kojarzona ze Świętym, stanowiąc nieodłączny element obchodów dnia Świętego Patryka.

Innym symbolem związanym z dniem patrona Irlandii jest tzw. Leprechaun (czyt. Leprikon), czyli skrzat wyglądający jak staruszek ubrany w łachmany i charakterystyczny kapelusz, zawsze palący fajkę. Skrzaty te są znane w całej Irlandii z żartów, które – jak głoszą legendy – lubią płatać ludziom.


zdj. Leprechaun – złośliwy skrzat z Irlandii.
źródło: www.webweaver.nu

Oprócz zieleni, koniczynek (które tego dnia są dosłownie wszędzie) oraz niesfornych Leprechaunów Dzień Świętego Patryka kojarzy się również z zabawą. A jak zabawa to oczywiście… alkohol w duuużej ilości, a w szczególności magiczne zielone piwo (Guiness) i whiskey zwana „dzbanem Patryka”. Cały obrzęd alkoholowego świętowania określa się mianem Drowning The Shamrock, czyli w wolnym tłumaczeniu zalewaniem robaka 😉


zdj. Tradycyjna kartka pocztowa wysyłana z okazji Dnia Świętego Patryka.
źródło: www.charlottehappening.com

17 marca humory obowiązkowo dopisują wszystkim mieszkańcom Irlandii, a ulicami przechodzą parady świętujących. Ponadto w całym kraju odbywają się liczne pokazy tradycyjnych tańców, a dzieci zastawiają pułapki na przebiegłe skrzaty…

Ta niezwykła atmosfera Dnia Św. Patryka udziela się nie tylko Irlandczykom. Również w Polsce święto to zyskuje coraz więcej fanów, którzy chętnie spędzają ten dzień w pubie wraz za znajomymi, wspólnie delektując się zielonym trunkiem.

MagdalenaKomentarze:02011-03-16 05:00:47
Nowy komentarz