Grammy – najbardziej prestiżowe nagrody muzyczne zostały rozdane w niedzielę wieczorem w Los Angeles. Niektórzy zwycięzcy okazali się prawdziwym zaskoczeniem!

Grammy 2011 to już 53. ceremonia rozdania tych prestiżowych statuetek. Nagroda ta, porównywana do filmowych Oscarów, jest przyznawana najlepszym muzykom minionego roku przez Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji. Wyróżnienie tą zaszczytną nagrodą jest z pewnością marzeniem każdego wykonawcy, dlatego nikogo nie dziwi poruszenie panujące w świecie muzycznym, gdy zbliża się dzień, w którym odbędzie się wystawna gala pełna blichtru… Gwiazdy co roku starannie przygotowują się do sesji fotograficznych, dopracowując detale stroju, aby dobrze się prezentować na czerwonym dywanie z wymarzonym, ręcznie robionym, gramofonem Grammy (zdj. 1.). Nie inaczej było w niedzielę wieczorem, choć tym razem wyniki były dość zaskakujące i nie wszyscy faworyci opuścili galę ze statuetką…


zdj.1 Statuetka Grammy
źródło: pl.wikipedia.org

W tym roku statuetki zostały rozdane w Staples Center, Los Angeles, a gwiazdy, które przybyły na galę, błyszczały nie tylko na scenie, ale także na czerwonym dywanie. Można było na nim zobaczyć m.in. Katy Perry, Ricky’ego Martina czy Jennifer Lopez (zdj. 2). Prawdziwe emocje rozpoczęły się jednak dopiero, kiedy wszyscy zasiedli na swoich miejscach. Nominowani oglądali kolejne występy pojawiających się na scenie gwiazd, z niecierpliwością oczekując rozdania poszczególnych statuetek.

Na gali triumfował mało znany w Polsce zespół country – Lady Antebellum, który do domu zabrał aż cztery nagrody, w tym jedną za piosenkę roku, Need You Now. Kontrowersyjna Lady Gaga zgarnęła trzy gramofony, podobnie jak zespół The Roots. Uwielbiany przeze mnie Bruno Mars wyszedł z ceremonii z jedną statuetką za najlepsze wykonanie piosenki pop, Just The Way You Are.

Za największych przegranych Grammy 2011 krytycy uważają Eminema (który – choć nominowany aż w dziesięciu kategoriach – musiał zadowolić się tylko jednym gramofonem) i Justina Biebera (który obszedł się w tym roku smakiem i nie odebrał ani jednej nagrody!).

Za najbardziej wzruszający moment ceremonii uważa się wręczenie statuetki schorowanej królowej muzyki soul, Arecie Franklin, uhonorowanej za całokształt twórczości.


zdj. 2. Jennifer Lopez na czerwonym dywanie.
źródło: www.grammy.com

A teraz spójrzcie proszę na pełną listę tegorocznych zwycięzców. Czy Waszym zdaniem statuetki zostały przyznane sprawiedliwie, czy jednak stawialiście na innych wykonawców?

Nagranie roku: Lady Antebellum – Need You Now.
Piosenkarz roku: Lady Antebellum – Need You Now.
Najlepszy debiut: Esperanza Spalding.
Album roku: Arcade Fire – The Suburbs.
Najlepsze wykonanie – Pop (artystka): Lady Gaga – Bad Romance.
Najlepsze wykonanie – Pop (artysta): Bruno Mars – Just The Way You Are.
Najlepsze wykonanie – Pop (zespół): Train – Hey, Soul Sister (Live).
Najlepsze wykonanie – Pop (kolaboracja – duet): Herbie Hancock, Pink, India.Arie, Seal, Konono No 1, Jeff Beck & Oumou Sangare – Imagine.
Najlepszy album – Pop: Lady Gaga – The Fame Monster.
Najlepsze wykonanie – Country (artystka): Miranda Lambert – The House That Built Me.
Najlepszy utwór – Country: Lady Antebellum – Need You Now.
Najlepszy album – Country: Lady Antebellum – Need You Now.
Najlepszy utwór – Rock: Neil Young – Angry World.
Najlepszy album – Rock: Muse – The Resistance.
Najlepszy utwór – R&B: John Legend & The Roots – Shine.
Najlepszy album – R&B: John Legend & The Roots – Wake Up!
Najlepszy utwór – Rap: Jay-Z and Alicia Keys – Empire State Of Mind.
Najlepszy album – Rap: Eminem – Recovery.

Katarzyna OwsińskaKomentarz:12011-02-15 05:00:11
Nowy komentarz