Jak już wcześniej wspominaliśmy, żadne oglądanie meczu w Polsce nie obędzie się bez paczki chipsów i czteropaku piwa. Z kolei w Ameryce nikt nie wyobraża sobie rozgrywek baseballu bez słynnego hot-doga.

Chyba każdy z nas, poznając znaczenie nowego słowa w języku obcym, np. w angielskim, na początku rozumie je w sposób dosłowny. Dlatego nikogo nie powinna dziwić moja reakcja, kiedy w dzieciństwie, podczas pewnego popołudniowego spaceru mój dziadek zaproponował mi hot-doga, a ja – z całym oburzeniem, na jakie stać siedmioletnią dziewczynkę – odpowiedziałam, że nie mam zamiaru jeść gorącego psa! Dziadek spojrzał się na mnie lekko zaskoczony (ni w ząb nie znał angielskiego), ale chyba wolał nie wdawać się ze mną w dyskusję i w końcu zabrał mnie na lody.

Z perspektywy czasu okazało się jednak, że moje dziecinne utożsamianie hot-doga z psem nie były bezpodstawne. Okazało się, że zwyczaj przyrządzania hot-dogów wywodzi się jeszcze z dziewiętnastowiecznych Niemiec, w których parówki do hot-dogów najprawdopodobniej wyrabiane były właśnie z psiego mięsa!

Od tego niemieckiego „przysmaku” do współczesnego amerykańskiego hot-doga prowadzi jednak długa droga. Oczywiście przepis trafił do Stanów Zjednoczonych właśnie z Niemiec, i choć skład głównego składnika potrawy– parówek – do dziś dnia jest zdecydowanie podejrzany, to na pewno nie jest nim biedny Azor.

Mimo to nazwa hot-DOG ściśle związana jest właśnie z tymi przedstawicielami świata zwierząt. Początkowo bowiem przekąskę tę sprzedawano jako dachshund sausages, co w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu ‘parówki z jamnika’. Już wtedy zyskały bardzo dużą popularność w Nowym Jorku, szczególnie podczas rozgrywek baseballowych. I właśnie szkicując fanów tego sportu podczas meczu, pewien rysownik nie wiedział, jak przeliterować trudne słowo dachshund, więc swoje dzieło podpisał po prostu: Get your hot-dog!

I jak Wam się podoba historia nazwy tego smacznego posiłku, bez którego tak wielu nie wyobraża sobie dzisiaj oglądania meczu ulubionej drużyny?

KallinaKomentarze:22010-12-21 05:00:38
Nowy komentarz