W sytuacjach nieformalnych bardzo często osoby nieznajome same się sobie przedstawiają. Są jednak też takie momenty, kiedy to my – jako wspólni znajomi – pełnimy rolę „pośrednika”. Jak zrobić to po angielsku?

W sytuacjach nieformalnych bardzo często osoby nieznajome same się sobie przedstawiają. Są jednak też takie momenty, kiedy to my – jako wspólni znajomi – pełnimy rolę „pośrednika”. Dzieje się tak najczęściej, gdy do dużego towarzystwa przyprowadzamy nową osobę (np. podczas imprezy) lub kiedy grupie znajomych lub rodzinie przedstawiamy kogoś ważnego, np. naszą nową drugą połówkę. Jak zrobimy to po angielsku?

Otóż najpopularniejszymi zwrotami używanymi w języku angielskim w takich sytuacjach są poniższe wyrażenia:

This is…To jest…,

I don’t think you’ve metChyba nie znasz,

Can/May I introduce…? – Pozwólcie, że przedstawię… (wyrażenie bardziej formalne).


Mom, dad, this is my girlfriend Debbie.
Mamo, tato, to jest moja dziewczyna Debbie.

Tim, I don’t think you’ve met Greg.
Tim, chyba nie znasz Grega.

Can/May I introduce John Johnson?
Pozwólcie, że przedstawię Johna Johnsona.


Gdy dwoje obcych ludzi jest sobie przedstawianych, w dobrym tonie jest, aby wymienili się zapytaniami: How do you do?[Jak się miewasz? – formalne] lub po prostu Hi/Hello. [Cześć. – nieformalne].

Mimo że How do you do? jest pytaniem, to najczęściej odpowiada się na nie tym samym zwrotem, a więc po prostu: How do you do? Inną możliwą odpowiedzią, jakiej możemy w tym przypadku udzielić, jest: Pleased/Glad to meet you. [Miło mi cię poznać].

Jacek WoźniakKomentarze:02011-05-25 12:00:34
Nowy komentarz