W dziale Święta znajdziecie zbiór artykułów dotyczących popularnych świąt, obchodzonych w krajach anglojęzycznych. Ponadto znajdziecie tu piosenki charakterystyczne dla każdej z tych uroczystości oraz przepisy na dania serwowane w tym okresie.

Christmas

So this is Christmas and whathave you done, another year over and a new one just begun– tak śpiewał John Lennon w piosence Happy Christmas, a my zapraszamy Was do naszego działu świątecznego. Znajdziecie w nim artykuły o tradycji Bożego Narodzenia w krajach anglojęzycznych, świąteczne przepisy oraz teksty kolęd w oryginale.

Halloween

Halloween to – w skrócie – święto, podczas którego przebrane za małe potworki dzieci chodzą po domach sąsiadów, wołając: Trick-or-treat! Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej nt. zwyczajów praktykowanych 31. października w krajach anglojęzycznych, to zapraszamy do zapoznania się z artykułami zamieszczonymi w tym dziale.

Thanksgiving

Thanksgiving, czyli Święto Dziękczynienia, to święto typowo północnoamerykańskie, obchodzone tylko w USA i Kanadzie. Zapraszamy do zapoznania się z historią tego święta, tradycjami z nim związanymi oraz przepisem na wyjątkowego, dziękczynnego indyka.

Walentynki

Walentynki to piękny zwyczaj czy przereklamowana szopka? Bez względu na poglądy ciekawe jest, skąd pochodzi święto zakochanych i jak się je obchodzi w różnych zakątkach świata. Tu znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Wielkanoc

Święta wielkanocne w polskiej tradycji uważane są za najważniejsze święta w ciągu całego roku. Przekonajcie się, czy w krajach anglojęzycznych święta te są postrzegane podobnie. Dowiedzcie się także, jak się obchodzi je w Wielkiej Brytanii, USA, Australii oraz w innych krajach anglosaskich.

Święty Patryk i celtyccy druidzi

Konfrontacja św. Patryka z druidami, po której Irlandia przyjęła chrześcijaństwo, to historia pełna cudów i magii. Jakim sposobem jeden misjonarz przekonał do nowej wiary całe plemiona Celtów?
Agnieszka Bukowczan-RzeszutKomentarze:02012-03-17 05:00

Tradycja Throwing the Hood

Throwing the Hood to tradycyjna brytyjska zabawa upamiętniająca przygodę pewnej XIV-wiecznej damy, której wiatr zwiał nakrycie głowy. Wiele osób sądzi, że rozrywka ta stała się pierwowzorem gry w rugby.
Agnieszka Bukowczan-RzeszutKomentarze:02012-02-25 05:00

5 największych atrakcji Bonfire Night

Jest 5 listopada, a Wy jesteście w Anglii? Nie zapomnijcie, że dziś jest Bonfire Night – noc, w którą zapala się brytyjskie niebo i ziemia. Dowiedzcie się, gdzie można zaobserwować najciekawsze Bonfire shows.
Marek GutowskiKomentarze:02011-11-05 05:00

Bonfire Night

5 listopada w całej Anglii zapłoną setki ognisk, a niebo rozświetlą sztuczne ognie. Na ulice wyjdą tysiące osób, by wspólnie świętować Bonfire Night – noc, podczas której brytyjski parlament mógł stanąć w ogniu.
Marek GutowskiKomentarze:02011-11-04 08:32

Najważniejszy dzień w USA – the Independence Day

Independence Day to zdecydowanie najważniejsze amerykańskie święto narodowe, wypadające właśnie dziś. Dowiedz się, dlaczego jest ono tak ważne w kulturze amerykańskiej i w jaki sposób się je świętuje.
Agnieszka Bukowczan-RzeszutKomentarze:02011-07-04 05:00

Trooping the Colour czyli święto ku czci brytyjskiej królowej

W czerwcu największą atrakcją Londynu są uroczyste i widowiskowe obchody Trooping the Colour. Co się za tym kryje i dlaczego w tym czasie warto odwiedzić stolicę UK? Przeczytajcie sami!
Agnieszka Bukowczan-RzeszutKomentarze:02011-06-09 05:00

Memorial Day – narodowe święto amerykańskich bohaterów wojennych

Memorial Day – w dosłownym tłumaczeniu Dzień Pamięci – to święto upamiętniające poległych żołnierzy amerykańskich, obchodzone co roku w ostatni poniedziałek maja, czyli właśnie dziś.
LigeiaKomentarze:02011-05-30 05:00

Trzy oblicza Dnia Matki

Choć w Polsce Dzień Matki obchodzi się właśnie dziś, w wielu anglojęzycznych krajach to święto przypada w pierwszej połowie maja. Przekonajcie się, jak wygląda ten dzień w Wielkiej Brytanii, USA i Indiach!
Marek GutowskiKomentarze:02011-05-26 14:15