Zastanawialiście się czasem, jak wygląda pałac Buckingham od kuchni? Co znajduje się pod sofą królowej albo jaką nosi bieliznę? Boy Jones też się nad tym zastanawiał. Mało tego – on sam poznał odpowiedzi na te pytania!

Za czasów panowania królowej Wiktorii (1837 – 1901) brytyjskie gazety niejednokrotnie donosiły o osobliwym przestępcy, który bez pozwolenia przemierzał korytarze królewskiego pałacu. Według doniesień ówczesnej prasy Boy Jones w latach 1838 – 1841 parokrotnie składał nielegalne wizyty w Pałacu Buckingham.

Ten nastoletni wówczas chłopak potrafił niezauważony poruszać się po pałacu. Szczególnie lubił zakradać się do sali tronowej i siadać na tronie, gdy nikt nie patrzył. Jak podają źródła, raz zdarzyło mu się nawet wedrzeć do prywatnego pokoju królowej i ukraść jej bieliznę! Innym razem znaleziono go pod sofą w królewskiej garderobie. Pytany wtedy o powód, dla którego zakradł się do królewskiej komnaty, Boy Jones przyznał, że zawsze marzył o tym, aby zobaczyć pałac Buckingham.

Pomimo ogromnych wysiłków, jakie włożono, by uniemożliwić natrętnemu młodzieńcowi ponowne przedostanie się do pałacu, małego włamywacza nie udało się ani powstrzymać, ani zniechęcić do dalszych prób. Cierpliwość względem nieproszonego gościa w końcu się skończyła – władze podjęły decyzję o wywiezieniu go daleko poza granice kraju – do Australii. Według doniesień Boy Jones pozostał tam już do końca swojego życia, które niefortunnie zakończył, spadając z mostu pod wpływem alkoholu.

Jeśli historia tego XIX-wiecznego spryciarza zainteresowała Was – tak, jak mnie, gorąco polecam lekturę niedawno wydanej książki Jana Bondesona pt. Queen Victoria and the Stalker: The Strange Story of the Boy Jones (Królowa Wiktoria i natręt: dziwna historia Boy Jonesa). Przypadek Boya Jonesa jest w niej opisany znacznie szerzej – dowiadujemy się m.in., że chłopak nie tyle interesował się królową i jej bielizną, ile był zafascynowany przepychem w samym pałacu królewskim. Ponadto możemy w niej przeczytać o poznanych przez służbę pałacową szczegółach jego potajemnych wypraw oraz o wielkiej sławie, jaką niegdyś cieszył się ten ciekawski młodzieniec.


Okładka książki Queen Victoria and the Stalker.

Boy Jones jest jednym z pierwszych w historii prześladowców sławnych osób. Trzeba przyznać, że jak na tak młody wiek nie brakowało mu sprytu i odwagi. Gdyby żył w dzisiejszych czasach z pewnością powiedzielibyśmy, że był z niego świetny paparazzi!

Jakub PiaseckiKomentarze:32011-02-09 05:00:58
Nowy komentarz