Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

Przedimki

Przedimki w opisach gatunków

Autor: Langloo

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz

Użycie przedimków przed rzeczownikami nazywającymi gatunki i klasy oraz przed rzeczownikami odnoszącymi się do zjawisk ogólnych może być problematyczne ponieważ przed rzeczownikiem tego typu można w zasadzie użyć każdego przedimka. Wybór przedimka nie wpływa więc na poprawność gramatyczną wypowiedzi, jednak może w istotny sposób modyfikować jej znaczenie.

 

  • Jeśli odnosimy się do przedstawiciela jakiegoś gatunku lub klasy, to przed nazywającym go rzeczownikiem wstawiamy przedimek nieokreślony lub an, np.

 

Look, there’s a white-tailed eagle sitting on a branch.

(Zobacz, tam na gałęzi siedzi orzeł bielik.)

(W tym zdaniu wskazany został jeden konkretny ptak, który jest przedstawicielem danego gatunku.)

 

 

 

  • Jeśli odnosimy się ogólnie do jakiejś grupy, klasy lub gatunku, bez wskazywania na  konkretnego przedstawiciela, to rzeczownik, który go nazywa, występuje w liczbie mnogiej, a zatem nie poprzedza go żaden przedimek, np.

 

White-tailed eagles are very beautiful birds.

(Orły bieliki są pięknymi ptakami.)

(W tym zdaniu podkreślony został ogólnie piękny wygląd orłów, bez wskazywania na konkretnego przedstawiciela  gatunku.)

 

Alcohol is harmful to your health.

(Alkohol jest szkodliwy dla twojego zdrowia.)

(Generalnie alkohol jest szkodliwy dla zdrowia.)

 

 

 

  • Jeśli zaś odnosimy się ogólnie do jakiejś grupy, klasy lub gatunku, wskazując przy tym na przedstawiciela, to przed rzeczownikiem, który go nazywa, pojawia się przedimek określony. Zdanie takie jest bardziej formalne, niż to gdzie zastosowany został przedimek nieokreślony, np.

 

The white-tailed eagle can be observed here.

(Można tu zaobserwować orła bielika.)

 

 

Nie używa się jednak przedimków określonych opisując grupy lub klasy ludzi. Te grupy może poprzedzać przedimek określony jedynie wtedy, gdy na rzeczownik wpływa przymiotnik opisujący wygląd lub osobowość, np.

 

The actor is well paid.

(Aktorzy są dobrze opłacani.)

 

The Hollywood actor is well paid.

(Hollywoodzcy aktorzy są dobrze opłacani.)