Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

Czytanki angielskie

Australijscy Aborygeni

Autor: Langloo
Poziom: Średniozaawansowany

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz

Australia jest największą wyspą i jednocześnie najmniejszym kontynentem świata. Jest to teren niezwykle zróżnicowany geograficznie: centralną część Australii zajmują nieprzystępne piaski pustyń: Simpsona, Gibsona, Wiktorii i Pustyni Piaszczystej, wybrzeże porastają lasy deszczowe, a na południu położone są rozległe łąki. Obecnie większość ludzi zamieszkujących Australię to potomkowie imigrantów z Europy i Ameryki, jednak pierwotnie był to kraj Aborygenów – ludu, który stworzył prawdopodobnie najstarszą istniejącą kulturę świata.

Samo słowo „aborygen” oznacza rdzennego mieszkańca jakiegoś obszaru, jednak zapisane wielką literą odnosi się wyłącznie do rdzennej ludności Australii, która obecnie stanowi jedynie 2% całkowitej populacji kraju.

Pochodzenie Aborygenów już od XIX wieku jest przedmiotem burzliwych dyskusji naukowych, a to dlatego, że ani teorie migracji ludów, ani prowadzone badania genetyczne nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Faktem jest natomiast, że Aborygeni nie są blisko spokrewnieni z żadnym innym ludem świata! W przeprowadzonych niedawno badaniach stwierdzono, że pierwotni mieszkańcy Australii pochodzą od ludów euroazjatyckich żyjących ok. 62 – 75 tys. lat temu, zanim jeszcze Europejczycy i Azjaci stali się odrębnymi populacjami.

Aborygeni nie są jednolitym narodem pod względem kultury – wyróżnia się wśród nich około pięciuset odrębnych grup rozsianych po całym kontynencie. Nie są to plemiona w ścisłym znaczeniu tego słowa, gdyż w wielu przypadkach członkowie tych grup należą do więcej niż jednej zbiorowości. Choć trudno doszukać się między nimi podobieństw widocznych na pierwszy rzut oka, wszystkie te grupy są niezwykle silnie przywiązane do swojej ziemi, a ich dziedzictwo opiera się na opowieściach i sztuce.

Przodkowie współczesnych Aborygenów przybyli do Australii prawdopodobnie ok. 125 tys. lat temu, a obecnie istniejąca kultura liczy 60 tys. lat. Co ciekawe, brak w niej podziału na epokę żelaza, brązu czy okres wyrobu naczyń glinianych. Również terminy „kultura paleolityczna” czy „kultura neolitu” nie mają w tym przypadku żadnego zastosowania. Aborygeni nigdy nie wznosili kamiennych budowli, nie hodowali zwierząt ani nie uprawiali rolnictwa. Nie zakładali też miast, dlatego ich kultury nie można nazwać „cywilizacją”. Prowadzili nomadyczny tryb życia, przenosząc się z miejsca na miejsce w zależności od pór roku.

Podwalinę kultury Aborygenów stanowi poczucie jedności z naturą. W tradycyjnym systemie wierzeń zajmuje ona podobne miejsce do tego, które w chrześcijaństwie zarezerwowane jest dla Pisma Świętego czy relikwii. Dla Aborygenów świętością są kamienie, kaniony, rzeki, wodospady, wyspy, plaże, a także księżyc, słońce, gwiazdy i zwierzęta. Wszystkie one mają własne historie pochodzenia i są ze sobą powiązane. W przeciwieństwie do innych religii pierwotnych, człowiek nie posiada tu wyższego statusu ani nie jest w stanie odseparować się od otaczającego go świata, lecz stanowi jego integralną część. Według miejscowych legend przodkowie Aborygenów potrafili przeobrażać się w elementy środowiska i nadal istnieją pod postaciami, które niegdyś przybrali. Badacze uważają wierzenia rdzennych mieszkańców Australii za najstarszą praktykowaną religię świata.

Jak się więc okazuje, Australia to nie tylko kangury i bumerangi. Kontynent ten jest miejscem powstania kultury niepodobnej do żadnej innej w historii ludzkości. Dziedzictwo Aborygenów jest niewątpliwie bezcenne, a przy tym niezwykle bogate i różnorodne, więc z pewnością zainteresuje każdego, kto zechce poznać je bliżej.

Słowniczek
{{item.term}}
{{item.description}}