Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

Czytanki angielskie

Dorian Leigh - ponadczasowa ikona mody

Autor: Langloo
Poziom: Początkujący

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz
Moda, szyk, zgrabna figura… Te i podobne hasła bezpośrednio związane z kultem ciała słyszymy niemal na każdym kroku. Media lansują piękno i młodość, a my poddajemy się temu trendowi, coraz częściej oceniając ludzi jedynie na podstawie wyglądu. Inne wartości przestają mieć znaczenie, co zaprzecza starożytnej hellenistycznej zasadzie kalos kaghatos (pol. piękny i dobry), kładącej nacisk zarówno na rozwój duchowy, jak i fizyczny. W zepsutymmałostkowym świecie mody trafiają się jednak osoby, które umieją odnaleźć równowagę między ciałem, dusząumysłem. Jedną z takich nielicznych osób była Dorian Leigh, okrzyknięta pierwszą topmodelką wszech czasów.

Urodzona w Teksasie, Dorian była najstarsza z czterech sióstr Parker. Już od najmłodszych lat wykazywała się ponadprzeciętną inteligencją, co pozwoliło jej skończyć liceum w wieku 15 lat. Jej dzieciństwo nie trwało długo – w wieku lat 17 wyszła za mąż i urodziła dwójkę dzieci, a zaraz potem się rozwiodła. Zostając sama, bez pracy i z dwójką małych dzieci Dorian wiedziała, że nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek słabości. Szybko znalazła więc pracę ekspedientki w domu towarowym, która pozwoliła jej zapewnić byt rodzinie. W wolnych chwilach Dorian rozwiązywała łamigłówki logiczne, a po jakimś czasie odkryła swoje zdolności matematyczne oraz zainteresowała się mechaniką i rysunkiem. Następnie zdecydowała się na kontynuowanie edukacji w szkole wieczorowej w Rutgers, którą ukończyła z tytułem inżyniera.

W latach czterdziestych, w czasie wojennej zawieruchy, w Stanach Zjednoczonych jak nigdy dotąd potrzebowano wykształconych inżynierów, żołnierzy oraz lekarzy. Dzięki temu Dorian szybko znalazła pracę we Wschodnich Liniach Lotniczych na stanowisku projektanta narzędzi. Niestety, po jakimś czasie – z uwagi na dyskryminację kobiet, która bezpośrednio przekładała się na brak możliwości awansu – 28-letnia wówczas Dorian porzuciła posadę i rozpoczęła praktykę jako copywriter, w której nie wykorzystywała odkrytych zdolności technicznych.

„Ale gdzie te wszystkie castingi, pokazy mody i sesje zdjęciowe?” – zapytają niektórzy. Niestety, Dorian nie miała zbyt wielu okazji do prezentowania swych wdzięków przed szerszą publicznością. W przededniu 30. urodzin – zgodnie z  obowiązującymi wtedy standardami w modelingu – była już zbyt posunięta wiekiem a do tego za niska, aby móc poważnie pomyśleć o karierze modelki.

Za namową koleżanki z pracy postanowiła jednak przeciwstawić się panującym trendom i spróbować swych sił w świecie mody. Ta decyzja szybko okazała się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Już w pierwszej agencji, do której udała się piękna Dorian, wysłano ją do redaktor naczelnej jednego z najbardziej znanych wtedy magazynów modowych – Harper’s Bazaar. Intrygujące rysy twarzy, a w szczególności brwi Dorian oczarowały redaktorkę i fotografa pisma, dlatego niemal od razu zaprosili ją do udziału w sesji zdjęciowej na okładkę czasopisma. To wydarzenie otworzyło jej drogę do światowej sławy.

Dorian Leigh została pierwszą topmodelką świata. Jej zdjęcia wielokrotnie ukazywały się na okładkach takich magazynów, jak: Vogue, LIFE, Elle i Paris Match. Była jedną z ulubionych modelek piekielnie utalentowanego fotografa Avedona, który uważał ją za najbardziej wszechstronną oraz subtelną modelkę, jaką kiedykolwiek udało mu się uchwycić w obiektywie. Jej zdjęcia z kampanii reklamowych kosmetyków Revlon pt. Ogień i lód oraz Wiśnie w śniegu przeszły już do historii. Dorian była również najlepiej zarabiającą ówcześnie modelką – jako pierwsza otrzymała roczne wynagrodzenie w wysokości 300 000 dolarów, co było w tamtych czasach wręcz gigantyczną sumą. Jej elegancja oraz wyrafinowanie sprawiły, że stała się także wzorem do naśladowania dla milionów kobiet na całym świecie.

Kiedy po latach zrezygnowała z kariery modelki, otworzyła własną agencję modelingu, w której karierę rozpoczęła jej siostra. Dorian napisała także dwie książki kucharskie oraz wystąpiła w kilku filmach. Mało tego, sama stała się inspiracją do stworzenia jednej z najbardziej kultowych postaci kinematografii – Holly Golightly – głównej bohaterki głośnego Śniadania u Tiffany’ego.

Życie osobiste pięknej Dorian było niemniej frapującebarwne niż jej kariera zawodowa. Miała pięcioro dzieci z czterema różnymi mężczyznami. Jeden z jej synów popełnił samobójstwo, niedługo po tym drugi umarł na AIDS, a młodszy o 24 lata mąż okradał jej agencję, doprowadzając ją do bankructwa.

Uznana za kanon piękna Dorian Leigh była postacią o bardzo złożonej osobowości, ukształtowanej doświadczeniami wojny, burzliwej i intensywnej młodości, skomplikowanego życia osobistego oraz kariery na światową skalę. Mimo że zarabiała fortunę, pieniądze nie dawały jej szczęścia i nie zapewniły beztroskiego życia. To dzięki wytrwałoścideterminacji Dorian dążyła do wyznaczonych sobie celów, niejednokrotnie popełniając przy tym błędy. Zaskarbiło jej to miłość fanów na całym świecie, którzy nie tylko cenili ją za urodę, ale także za życiową mądrość i rozwagę.
Słowniczek
{{item.term}}
{{item.description}}