Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

Czytanki angielskie

Ekspedycja Terra Nova

Autor: Langloo
Poziom: Średniozaawansowany
Czas czytania: 10 minut

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz
Brytyjską ekspedycję Terra Nova, której celem było odkrycie bieguna południowego, poprowadził na Antarktydę kapitan Robert Falcon Scott. Wyprawa ta dla wszystkich uczestników skończyła się tragicznie...

Ekspedycja Terra Nova, oficjalnie nazywana British Antarctic Expedition 1910, jest jednym z wielu przykładów heroicznych wypraw na Antarktydę. Jej celem było odkrycie bieguna południowego ku chwale Brytyjskiego Imperium. Pięcioosobową ekipę poprowadził tam doświadczony marynarz i polarnik, kapitan Robert Falcon Scott. Niestety, Anglików niewiele ponad miesiąc ubiegła norweska ekspedycja pod kierownictwem Roalda Amundsena. Choć przegrana w wyścigu na biegun była wielką porażką dla Brytyjczyków, ich dramat miał się dopiero rozpocząć...

Terra Nova była zaskakująco źle przygotowaną (jak na tak poważne przedsięwzięcie), ekspedycją polarną. Scott nie skorzystał w jej trakcie z psów pociągowych (w odnalezionych później zapiskach sam wspominał, że byłyby one wybawieniem), a zamiast nich wybrał koniki mongolskie, które szybko padły w ciężkich warunkach. Zabrał również sanie motorowe – nie biorąc pod uwagę faktu, że w niskiej antarktycznej temperaturze niechybnie zamarzną ich silniki. Zapasy żywności zgromadzone w zaledwie jednym magazynie były zbyt skromne, by wystarczyło ich dla wszystkich polarników. Ekipie nie zapewniono również odpowiedniej odzieży. Głód i odmrożenia były na porządku dziennym, a polarnicy szybko przestali mieć złudzenia, że powrócą żywi do domu. Porucznik Oates, który poważnie zachorował w drodze powrotnej i opóźniał marsz, poświęcił się dla towarzyszy i nie zwracając uwagi na rozległe, bolesne odmrożenia oznajmił, że „wychodzi i zajmie mu to trochę czasu”, by nigdy nie powrócić do obozu z śnieżnej zawieruchy. Scott nazwał ten czyn w swoim pamiętniku aktem niezwykłej odwagi godnej angielskiego dżentelmena. Wszyscy polarnicy ostatecznie zmarli z wyziębienia, głodu i chorób, jak na ironię, niedaleko magazynu z zapasem żywności i paliwa. Większość ciał, pamiętniki i notatki oraz zgromadzone próbki i wyniki badań odnalazła kilka miesięcy później ekipa poszukiwawcza.

Dzięki temu to właśnie ekspedycja Terra Nova, a nie zakończona sukcesem wyprawa Norwegów, uważana jest za znacznie bardziej wartościową pod względem naukowym. Materiały i próbki pobierane przez brytyjskich polarników aż do ostatnich dni ich życia umożliwiły dogłębne poznanie Antarktydy – główny cel Scotta i jego towarzyszy został zatem osiągnięty. Kapitan stał się brytyjskim bohaterem narodowym – symbolem angielskiej odwagi, determinacji i nieugiętości.

W ostatnim wpisie w swoim pamiętniku, wykonanym 29 marca 1912 roku, kapitan Scott napisał: „Gdyby dane nam było przeżyć, zadaniem moim byłoby opowiedzieć o zuchwałości, wytrzymałości i odwadze moich towarzyszy – cechach, jakie posiada każdy Anglik. Te oszczędne zapiski i martwe ciała muszą opowiedzieć naszą historię, ale mamy pewność, że kraj tak wspaniały i bogaty, jak nasz, zadba o byt naszych bliskich”. Tuż przed śmiercią kapitan napisał też ostatni list do żony, który zaczął słowami: „Droga wdowo” i w którym polecił, aby wychowywała ich jedynego syna, Petera, tak, aby rozwinęła się w nim pasja do nauk biologicznych. W przyszłości dwuletni wówczas Peter Markham Scott zasłużył się jako oficer marynarki, artysta i ornitolog, a współcześnie jest najbardziej znany jako założyciel World Wide Fund for Nature – WWF (wcześniej World Wildlife Fund).
Słowniczek
{{item.term}}
{{item.description}}