Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

Czytanki angielskie

Historia sera Brie i Camembert

Autor: Langloo
Poziom: Średniozaawansowany

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz
W czasie powrotu z kampanii przeciwko Longobardom, Karol (później otrzymał przydomek Wielki) zatrzymał się w opactwie Meaux położnym na płaskowyżu Brie. Władca poczęstowany został przez braci zakonnych porcją sera. Po tej uczcie Karol rozkazał, aby raz w miesiącu przesyłano mu do Akwizgranu jedną porcję sera brie.

Ser Brie de Meaux, jak widzimy, pochodzi z wczesnego okresu rolnictwa i hodowli prowadzonej przez braci zakonnych. Metoda wyrobu jest bardzo oryginalna i przetrwała w niezmienionej formie setki lat. Po dodaniu podpuszczki i przesuszeniu na powietrzu twaróg przekłada się do płaskiej formy wyłożonej słomą i pozostawia do ocieknięcia na pochyłej półce skalnej. Po 24 godzinach serwatka spływa, a ser soli się i suszy, często obracając. Potem przenosi się go do kamiennej groty, gdzie dojrzewa od 4 do 7 tygodni. Ostateczny produkt ma wymiary 3,7cm x 3,5 cm i waży 3 kg; trzeba na niego zużyć 23 litry pełnego mleka – najlepiej pochodzącego od krów ze stad w Normandii. Jest pokryty złoto-różową skórką, wierzchnie warstwy są sprężyste i słomianożółte, a w samym środku ma soczystą ame czyli duszę w kolorze kości słoniowej. Ser powinno się jeść pokrojony na plasterki, na cienkich kromkach dobrze wypieczonego chleba ze skórką.

Przez setki lat przywożony do Paryża ser Brie stał się „ulubieńcem” całego miasta. Jak mówi legenda ser Brie kosztował życie samego Ludwika XVI. Króla schwytano w oberży w Varennes, z której nie wyszedł na czas, ponieważ chciał dokończyć swój ser.

Po wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej w 1789 r., kiedy terror rewolucyjny zabił wielu mnichów z Meaux, jeden z braci (o imieniu Gobert) postanowił uciec do Anglii. Przedostał się z południa Francji do północnej części (Normandia). Zatrzymał się na noc w jednej z licznych w tych stronach oberży. Przez całą noc uczył gospodarzy wszystkiego, co wiedział o wyrobie serów. Na drugi dzień rankiem, kiedy opuścił oberżę, gospodarze przystąpili do wyrobu sera. Jak się później okazało, pomylili jeden ze składników i tak powstał kolejny znany dziś i ceniony gatunek sera ponieważ owa oberża położona była we wsi o nazwie Camembert.
Słowniczek
{{item.term}}
{{item.description}}