Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

English in use

Czym są appositives?

Autor: Langloo

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz

 

Chcąc dokładniej opisać osobę, rzecz lub miejsce, w języku angielskim można skorzystać z tzw. appositives. Jak tworzy się wypowiedzi z tą konstrukcją i jak wpływa ona na ich znaczenie?


Appositives to rzeczownikowe konstrukcje gramatyczne, za pomocą których możemy w języku angielskim dookreślić inny rzeczownik lub zaimek, dodając dodatkowe informacje na jego temat. Appositives pojawiają się w bezpośrednim sąsiedztwie słów, które dookreślają, lecz zawsze oddzielone są od reszty zdania przecinkami, nawiasami lub myślnikami. Mogą być do wypowiedzi wprowadzane frazami: for example (pol. na przykład), namely (pol. mianowicie), that is (pol. to jest, to znaczy):


The man, a famous movie star, got into some problems with the law.

Mężczyzna, znany gwiazdor filmowy, miał jakieś kłopoty z prawem.

 

During the lecture, Tom – the well known prankster – made a stupid joke.

Podczas wykładu Tom – znany kawalarz – zrobił głupi dowcip.

 

The project (one of the biggest ones in history) turned out to be a failure.

Projekt (jeden z największych w historii) okazał się porażką.


Sparky, my dog, is a very good friend of mine.

Sparky, mój pies, jest dla mnie bardzo dobrym przyjacielem.


Jane – my sister – got married last year.

Jane – moja siostra – wyszła za mąż w zeszłym roku.


Mr. Jones, that is my neighbor, asked me for help.

Pan Jones, to znaczy mój sąsiad, poprosił mnie o pomoc.Znajomość zasad stosowania appositives bardzo przydaje się przy tworzeniu wypowiedzi w formie pisemnej. Korzystanie z nich nie tylko dowodzi wysokiego poziomu wiedzy o gramatyce języka angielskiego, ale także urozmaica przekazywane przez nas treści. Jak zawsze należy jednak uważać, by nie używać appositives zbyt często, gdyż da to efekt odwrotny i szybko znudzi naszego czytelnika.