Serwis internetowy langloo.com wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.

English in use

Czym są echo questions?

Autor: Langloo

Twoja ocena: {{rated}}Czytaj
 
Ćwicz

 

Echo questions to konstrukcje pytające, które stosuje się najczęściej po to, by wyrazić zainteresowanie lub zdziwienie czymś. Dziś dowiecie się, jak za ich pomocą udowodnić, że język angielski mamy we krwi.

 

Języka angielskiego uczymy się głównie po to, aby móc bez przeszkód porozumiewać się z osobami, które nie posługują się naszym językiem ojczystym. Dowodem takiej swobody językowej jest umiejętność spontanicznego reagowania na to, co mówią do nas obcokrajowcy. Gramatyczną konstrukcją umożliwiającą nam pokazanie, że potrafimy udzielać naturalnie brzmiących (a nie podręcznikowych) odpowiedzi na to, co słyszymy, są tzw. echo questions. Jak powstają oraz kiedy i w jaki sposób je stosować?

Echo questions to rodzaj pytań bezpośrednich, w których powtarzamy część lub całość tego, co wcześniej usłyszeliśmy od naszego współrozmówcy. Używa się ich, aby okazać zaskoczenie bądź zainteresowanie jakimś faktem, ale także wtedy, gdy po prostu nie usłyszeliśmy lub nie zrozumieliśmy części czyjejś wypowiedzi. Bardzo ważny jest fakt, że tworzy się je, umieszczając zaimki pytające rozpoczynające się od liter wh- najczęściej na końcu pytania, a bardzo rzadko na jego początku. Poza tym należy pamiętać, że –  wypowiadając echo question – musimy używać intonacji rosnącej oraz szczególnie wyraźnie zaakcentować zaimek kończący pytanie.


A oto kilka przykładów na to, jak stosuje się echo questions:

 

I heard they’re moving to Germany.

You heard what?

Słyszałem, że przeprowadzają się do Niemiec.

Słyszałeś co?

 


I beat a record yesterday.

You beat what?

Wczoraj pobiłem rekord.

Pobiłeś co?

 


We have to wait for Tom.

We have to wait for who?

Musimy poczekać na Toma.

Musimy poczekać na kogo?

 


His father is a chimney-sweeper.

His father is a what?

Jego ojciec jest kominiarzem.

Jego ojciec jest kim?

 


They used to dance quadrilles in the past.

They used to dance what in the past?

W przeszłości tańczono kadryle.

W przeszłości tańczono co?